Péče o pacienty s plicním karcinomem - doporučení lékařům

16. 07. 2024

Vážené a milé kolegyně, vážení a milí kolegové. 

Péče o pacienty s plicním karcinomem se postupně mění, máme nové efektivní léčebné možnosti vč.chrirugických metod pro časné formy nádorů. Navíc se postupně se rozbíhá program časného záchytu.

U všech pacientů s podezřením na plicní karcinom zvažovaných k aktivnímu léčebnému postupu potřebujeme dobře vybavená
a zkušená bronchoskopická pracoviště umožňující včasnou a kvalitní diagnostiku nových případů. Na kvalitní diagnostiku určitě nebudou stačit jen stávající univerzitní nemocnice. Naopak je třeba mít taková pracoviště i v dalších nemocnicích.  

Výbor naší odborné společnosti proto doporučuje všem bronchoskopickým pracovištím s ambicemi být součástí sítě pracovišť vyšetřujících pacienty s podezřením na plicní malignitu o postupné naplánování a realizaci nákupu tří dále uvedených přístrojů:

1) C-ramene pro skiaskopické vyšetření pacienta (tato technika může být v rámci nemocnic sdílená s jinými pracovišti),

2) lineární EBUS (tímto přístrojem lze provést i punkci uzlin či ložisek přes jícen, tzv. EUS-B-FNA),

3) a radiální EBUS neboli REBUS (zajišťující ultrazvukovou navigaci v periferii plíce).


Tato výzva není časově omezená
, nicméně není vhodné moc čekat, potřeba těchto pracovišť je poměrně urgentní a doba od zahájení plánování k realizaci je často i několikaletá.


Tři výše uvedené přístroje poskytnou technické předpoklady pro efektivní došetření většiny nemocných
s periferními plicními noduly/masami nedosažitelnými „klasickou bronchoskopií.

Během doby plánování nákupu všem zájemcům doporučujeme se edukovat, například účastí na systému vzdělávacích akcí, které bude ČPFS (prostřednictví Bronchskopické sekce) pořádat. Nejbližší budou již během ostravského kongresu, případně následně v listopadu v Praze na akci Bronchologické sekce. Během následujícího roku bude několik dalších možností, jak se postupně na tuto techniku adekvátně připravit včetně připravovaných akcí pořádaných centrálně v rámci IPVZ (na kterých pracuje bronchologická sekce).  

Výbor zdůrazňuje, že stratifikace péče v rámci bronchoskopií není a nebude restriktivní.

Našim cílem je podpořit Váš zájem a vytvořit širokou síť dobře připravených pracovišť v celé republice, která budou touto technikou vybavena a které s ní budou umět kvalitně vyšetřovat pacienty s podezřením na plicní karcinom.


S pozdravem

za členy Výboru ČPFS 
Vladimír Koblížek a Jiří Votruba

Přejít na: